Zapisz się do newslettera!
Daktyle dla dzieci zamiast słodyczy 0
Daktyle dla dzieci zamiast słodyczy

Świeże daktyle dla dzieci są doskonałą odskocznią od czekoladowych batoników i stanowią realną alternatywę dla wysokoprzetworzonych słodyczy. Szczególnie warta uwagi jest odmiana Medjool uprawiana ekologicznie na terenie Izraela, której właściwości doceni każdy, dla kogo istotne jest zdrowe odżywianie. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, czy świeże daktyle są dla dzieci odpowiednią przekąską, kiedy można włączyć daktyle do diety dziecka oraz jak można je wykorzystać w codziennych posiłkach. 

Świeże daktyle Medjool – wartości odżywcze

Świeże daktyle Medjool Bio to efekt ekologicznego rolnictwa – owoce rosną bez wsparcia chemicznymi opryskami, a woda do ich podlewania pochodzi z odzysku, co sprawia, że jest to produkt bezpieczny dla maluchów (i środowiska). Jednak nie to sprawia, że świeże daktyle są dla dzieci wartościową przekąską. Odpowiadają za to właściwości i wartości odżywcze, którymi charakteryzuje się odmiana Medjool:

  • najwyższa zawartość potasu ze wszystkich świeżych owoców, w tym bananów słynących z potasowego bogactwa,
  • cukry złożone zapewniające konkretną dawkę energii,
  • naturalne źródło błonnika wspierającego układ trawienny i łagodzącego objawy zaparć, 
  • źródło aż 15 witamin i minerałów, w tym witaminy A (chroniąca młode oczy), B1, B3 (wspierające pracę układu nerwowego) oraz B9 (odpowiedzialnej za wzrost i funkcjonowanie komórek),
  • niski indeks glikemiczny, co sprawia, że węglowodany nie wchłaniają się tak szybko jak w przypadku innych produktów spożywczych, a daktyle w odpowiedniej ilości są bezpieczne nawet dla cukrzyków,
  • świeże daktyle nie są poddawane procesowi suszenia, a tym samym utrzymują wartości odżywcze niezbędne dla młodego organizmu.

Jak widzisz, zamiast słodyczy warto podawać dzieciom świeże daktyle Medjool Bio, które zawierają o połowę więcej potasu niż banany i są skarbnicą wartości odżywczych, czego trudno oczekiwać od wafelków, chrupków i batonów popularnych marek. 

Daktyle dla dzieci – dlaczego warto podawać świeże owoce maluchom?

Nikt nie kwestionuje podawania dzieciom świeżych owoców – wręcz przeciwnie, surowe owoce powinny być fundamentalną częścią zdrowej diety maluchów. Niemniej wśród części rodziców pojawiają się obawy, czy daktyle są dla dzieci odpowiednie, co po części wynika z tego, że w Polsce daktyle najczęściej występują w formie suszonej. Suszone owoce mają zdecydowanie wyższy poziom mniej wartościowych cukrów prostych niż świeże, w których cukry są złożone, a więc wolniej wchłaniane przez organizm. Ostrożność rodziców jest zatem zrozumiała. Na szczęście na rynku dostępne są również świeże daktyle Medjool, które dla dzieci będą doskonałą przekąską w ciągu dnia – dostarczą im niezbędnych wartości odżywczych, jednocześnie zapewniając upragnioną dawkę słodyczy bez wyrzutów sumienia rodziców. 

Kiedy wprowadzić świeże daktyle do diety dziecka?

Daktyle najlepiej wprowadzić do diety malucha po 12 miesiącu, choć część ekspertów wskazuje, że jest to możliwe już po 6 miesiącu życia – ostateczna decyzja należy do opiekunów. Rozszerzanie diety zawsze jest wyzwaniem, ale w przypadku świeżych daktyli nie powinno być problemów, ponieważ owoce są naturalnie słodkie. Nie spodziewamy się zatem większych oporów wśród dzieci, które na słodki smak najczęściej reagują z entuzjazmem. Początkowo świeże daktyle Medjool należy podawać w niewielkich ilościach oraz w zmiksowanej formie – z czasem można stosować daktyle dla dzieci jako zamiennik cukierków i innych słodkich przekąsek wątpliwej jakości. Ucząc malucha, że można zaspokajać potrzebę słodkiego smaku inaczej niż za pomocą batoników, budujesz zdrowe nawyki żywieniowe, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.

W jakiej formie podawać dzieciom daktyle Medjool Bio?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest podanie dziecku jednego lub dwa daktyle Medjool Bio w formie przekąski, ale istnieją inne możliwości, dzięki którym unikniesz monotonii w diecie. Daktyle mogą stanowić dodatek do musów wieloowocowych, owsianek, musli oraz naleśników uwielbianych przez maluchy. W przypadku starszych dzieci jako zamiennik Nutelli doskonale sprawdzi się krem daktylowy na bazie świeżych daktyli Medjool Bio – do podawania słodyczy warto podchodzić ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ całkowite wyeliminowanie przyjemności z diety może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Planowanie dziecięcego jadłospisu wymaga uważnego czytania etykiet, poszukiwania dobrych jakościowo produktów i unikania wysokoprzetworzonej żywności. Świeże daktyle dla dzieci stanowią doskonały kompromis, ponieważ maluch otrzymuje składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, jednocześnie zyskując słodycz, która stanowi przecież nieodłączny element dzieciństwa. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl